vw_zdravje_i_ubavina | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА

                           
                           
                           
                       
 • Неколку причини зошто пливањето е здраво

  Пливањето вклучува многу физички движења кои му помагаат телото да се одржи на површината на водата, а и притоа да се движи во саканата насока. Пливањето вклучува одлични аеробни кардио-васкуларни вежби. Пливањето, возењето велосипед, ролери, планинарењето и сите облици на активности кои...

 • Шоља утринско кафе ќе ви помогне да се ослободите од болките во вратот

  Луѓето кои се занимаваат со канцелариска работа т.е постојано се пред компјутер, често имаат проблеми со болки во грбот, во половината или во вратот. Научниците велат дека шоља кафе наутро може да ги ублажи, па дури и да ги смири овие болки. Според научниците од Универзитетот во Осло кофеинот...

 • Медот е добар против мамурлак!?

  Медот е одличен продукт кој едноставно е здрав за целото тело. Се зборува дека кралицата Клеопатра била толку убава затоа што се бањала во млеко во кое бил растворен мед. Дали е ова точно или не, не се знае, но се знае дека тој одлично влијае на кожата. Сепак во неговите здравствени придобивки...

 • Најголеми грешки кои ги правиме на интервјуто за работа

  Интервјуто за работа спаѓа меѓу најстресните ситуации во животот. Вие едноставно сакате да блеснете, да изгледате самоуверено, угледно, да се чувствувате комотно и да одговарате точно на сите прашања. Но, за сево ова да биде баш како што сакате вие, потребно е да внимавате да не се сретнете со...

 • Премногу испиено кафе води кон немир и анксиозност

  Кафето за многу луѓе е неопходен пијалок, некои со кафе се расонуваат, други со кафе учат, трети едноставно го консумираат од навика, но кафето скоро сите го сакаат. Сепак треба да разберете дека секој човек има одредена граница колку кафе може да испие и се што ја преминува таа граница го...

 • Физичката активност помага против пушењето

  Според тим на Британски научници, физичката активност помага против зависноста од пушењето. Ако сакате да ги оставите цигарите прво започнете да бидете физички активни. Според овие научници, физичката активност ја намалува потребата за пушење бидејќи кога сте физички активни телото функционира...

 • Жените потешко се откажуваат од цигарите

  Доколку сте жена и едноставно неможете да престанете да пушите, немојте веднаш себеси остро да се обвинувате бидејќи научниците од Питсбург велат дека бројни програми и препарати се наменети за мажите, а не се земени во предвид специјалните потреби на жената кога е во прашање одвикнување од...

 • Здравствени грешки кои ги прават скоро сите луѓе

  Денес ќе ви опишеме неколку здравствени грешки кои ги прават скоро сите луѓе иако сметаат дека тоа е здраво. Сигурни сме дека ќе се зачудите во врска со некои факти кои досега сте мислеле дека се здрави за вас. Еве всушност за што се работи... Секогаш пиете сокови кои не содржат калории...

 • Како да ја одржувате врската на далечина?

  Врска на далечина на многумина им звучи познато. Причините се најразлични, но најчесто луѓето се разделуваат бидејќи мораат да одат на работа или на факултет. Како и да е, овој тип на врска е многу проблематична, бидејќи веднаш се менуваат многу работи и е потребен силен темел за да се одржи. Како...

 • Жешка јога

  Жешката јога е енергична форма на јога која што се изведува во просторија на 40 степени целзиусови со влажност на воздухот од 40%. Формалното име на жешката јога е Бикрам. Бикрам јогата е програма која што трае 90 минути и се состои од 26 позиции на телото. За да се остварат позициите, потребна...

Pages

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER