vw_zdravje_i_ubavina | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА

                           
                           
                           
                       
 • Денешните мајки се многу помалку активни отколку пред 50 години

   Денешните мајки се многу помалку активни од мајките во шеесетите години од минатиот век, се вели во новата студија. Тимот на Универзитетот Јужна Каролина ја анализирал активноста на мајките од 1965 до 2010 година. Жените биле поделени во две групи, една група со деца под пет години и...

 • Најчести митови за мамурлакот

   Мит: Мамурлакот не е нешто посебно Факт: Прекумерното пиење го пореметува централниот нервен систем. Алкохолот реагира со хемикалиите во мозокот при што настанува вртоглавица, главоболки и мачнина, а често доаѓа до повраќање и потоа  до дехидратација. Цената на внесениот алкохол што...

 • Болести кои можете да ги излекувате со храна

   Некои болести со кои често се среќаваме нема потреба да ги лекуваме со лекови, едноставно е потребно само малку знаење во комбинирањето на храната и болеста за кратко време ќе исчезне. Еве за што станува збор. Висока температура – овошен јогурт Покачена темперетура - Вашиот...

 • Дали градниците предизвикуваат рак на дојка?

    Гласините дека носењето на градник може да предизвика рак на дојка се околу нас веќе некое време. Но, дали се вистинити? Скоро секоја припадничка на понежниот пол носи градник, барем во Европско-Американската културна сфера. Поради тоа, и гласините кои што се појавија дека овој дел...

 • Како да го зајакнете Вашиот имунитет

   Подобрувањето и оддржувањето на имунитетот денес е главна тема на дискусија помеѓу многу светски медицински лица задолжени за таа работа. Нутриционистите пак, сугерираат дека лошата исхрана е главниот причинител поради кој ние стануваме подложни на сезонските настинки.Нема начин за целосна...

 • Причини и решенија за постојаниот замор

   Недоволно спиење Една од причините за заморот може да биде недоволното спиење. Недостатокот на сон негативно влијае на концентрацијата и здравјето. Возрасните треба да спијат од седум до осум часови секоја вечер. Решение: Дадете му приоритет на спиењето и редовно легнувајте во исто...

 • Митови и факти за констипацијата

   Мит: Треба да вршите голема нужда секој ден Зборот нормално има различно значење од личност до личност. Некои луѓе одат по голема нужда три пати на ден додека други три пати неделно. Иако, да се има празнење на дебелото црево секој ден е нормална работа, сосема е во ред ако тоа не се...

 • Пушачите често изостануваат од работа

   Едно британско истражување покажало дека пушачите изостануваат просечно по 2-3 дена повеќе од непушачите од работните обврски. Истражувањето било објавено во списанието Addiction и укажува на фактот дека пушачите имаат за 33 % поголеми шанси за случајно изостанување од работа од непушачите....

 • Невообичаени причини за појава на главоболка

   Шефот Да, шефот навистина може да ви предизвика главоболка. Се она што го зголемува нивото на стрес може да ве направи поранливи кога се во прашање главоболките предизвикани од тензија или мигрена. Точниот механизам за настанување на овој тип главоболки е непознат и може да вклучува...

 • Не ја сушете облеката во домот

   Сушењето на облеката на радијаторите во домот може да биде лошо по вашето здравје, предупредуваат експертите.  Научниците од Глазгов предупредуваат дека 5 килограми испрана облека со текот на нејзиното сушење ослободува околу 2 литри влага во водухот, што е еднакво на една третина...

Pages

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER