vw_zdrava_ishrana_page | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ЗДРАВА ИСХРАНА

                           
                           
                           
                       
 • Идеална витаминска салата за топлите летни денови

  Која и салата да ја направите, а притоа да одберете органско овошје или зеленчук нема да згрешите. Здравите салати се извор на здравјето, убавината и виталноста. Денеска ќе ви кажеме нешто повеќе од едноставен рецепт за здрава салата која е идеална за топлите летни денови. Оваа салата можете...

 • Маслиновото масло е природен анелгетик

  Пред неколку дена пишувавме за маслиновото масло и неговото благотворно дејство врз срцето и крвните садови. Денеска како потврда на сето тоа што го кажавме ни доаѓа и веста од најновото истражување во кое се тврди дека маслиновото масло е природен анелгетик. Сите знаеме дека медитеранците се...

 • Сладоледот e добар за здравјето

  Сега можете слободно да се опуштите. Омилената летна освежителна занимација - сладоледот, е добар и здрав за телото – тврдат научниците. Доколку млекото или слатката павлака се основни намирници во еден сладолед, тогаш тој е исклучително здрав бидејќи содржи многу калциум но и витамини од...

 • Месото и неговата штетност

  Сето она што не опкружува има своја вибрација, и од тоа каква храна земаме зависи и функционирањето на нашиот организам, нашата духовна, ментална и здравствена состојба, нашите мисли, расположението, чувствата и однесувањето. Храната која допринесува за нашето добро расположение и среќа, за...

 • Едноставни совети за намалување на холестеролот

  Не треба да правиме драстични промени во режимот на исхрана за да го намалиме холестеролот, доволно е само малку да се модифицира. Првиот совет кој ни го даваат експертите е да ја зголемиме потрошувачката на храна која содржи целулозни влакна. Еднаш во денот мораме да внесуваме барем 35 г влакна...

 • Храна за здрава кожа

  Истражувањата за тоа која е најдобрата храна за здрава кожа се донекаде лимитирани. Сепак, храната која е богата со антиоксиданси има заштитна улога за кожата. Следнива храна сметајте ја за пријател на вашата кожа: - Моркови, кајсии и друго овошје и зеленчук со жолта или портокалова...

 • Грашокот и неговите здравствени придобивки

  Грашокот или Pisum sativum е навистина здрав зеленчук. Како свеж можете да го најдете во летниот период, додека во зима можете да го најдете како конзервиран или замрзнат. Грашокот е исклучително здрав зеленчук. Потекнува од дивиот грашок кој со вкрстување на сорти е добиен навистина здрав и...

 • Со боранија против холестеролот

  Боранија или Phaseolus vulgaris е многу хранлив зеленчук кој може да се најде на трпезите на скоро сите народи во светот. Во светот постојат разни сорти на боранија, некои се високи сорти, некои ниски, но денеска се преферираат ниските бидејќи се полесни за одгледување и даваат побогат род....

 • Цвеклото ја зголемува издржливоста и ја зајакнува циркулацијата

  Сокот од цвекло ги шири крвните садови и ги намалува потребите на мускулите за кислород, открија научниците од Медицинскиот колеџ во Пенсилванија. Ја зголемува и издржливоста, посебно кај постарите индивидуи кои што поактивно живеат. Нитратите во цвеклото ги шират крвните садови и ја...

 • Десет продукти што можете да ги јадете секој ден

  Одредени „суперпродукти“ се повеќенаменски. Покрај тоа што на организмот му даваат нутритивни состојки, успешно се борат со болестите, обично без да ни додаваат вишок калории и згора на се имаат неодолив изглед и уште поубав вкус. Негативната страна кај овие производи е нивната егзотичност на...

Pages

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER