vw_zdrava_ishrana_page | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ЗДРАВА ИСХРАНА

                           
                           
                           
                       
 • Сладоледот e добар за здравјето

  Сега можете слободно да се опуштите. Омилената летна освежителна занимација - сладоледот, е добар и здрав за телото – тврдат научниците. Доколку млекото или слатката павлака се основни намирници во еден сладолед, тогаш тој е исклучително здрав бидејќи содржи многу калциум но и витамини од...

 • Месото и неговата штетност

  Сето она што не опкружува има своја вибрација, и од тоа каква храна земаме зависи и функционирањето на нашиот организам, нашата духовна, ментална и здравствена состојба, нашите мисли, расположението, чувствата и однесувањето. Храната која допринесува за нашето добро расположение и среќа, за...

 • Едноставни совети за намалување на холестеролот

  Не треба да правиме драстични промени во режимот на исхрана за да го намалиме холестеролот, доволно е само малку да се модифицира. Првиот совет кој ни го даваат експертите е да ја зголемиме потрошувачката на храна која содржи целулозни влакна. Еднаш во денот мораме да внесуваме барем 35 г влакна...

 • Десет продукти што можете да ги јадете секој ден

  Одредени „суперпродукти“ се повеќенаменски. Покрај тоа што на организмот му даваат нутритивни состојки, успешно се борат со болестите, обично без да ни додаваат вишок калории и згора на се имаат неодолив изглед и уште поубав вкус. Негативната страна кај овие производи е нивната егзотичност на...

 • Грашокот и неговите здравствени придобивки

  Грашокот или Pisum sativum е навистина здрав зеленчук. Како свеж можете да го најдете во летниот период, додека во зима можете да го најдете како конзервиран или замрзнат. Грашокот е исклучително здрав зеленчук. Потекнува од дивиот грашок кој со вкрстување на сорти е добиен навистина здрав и...

 • Со боранија против холестеролот

  Боранија или Phaseolus vulgaris е многу хранлив зеленчук кој може да се најде на трпезите на скоро сите народи во светот. Во светот постојат разни сорти на боранија, некои се високи сорти, некои ниски, но денеска се преферираат ниските бидејќи се полесни за одгледување и даваат побогат род....

 • Цвеклото ја зголемува издржливоста и ја зајакнува циркулацијата

  Сокот од цвекло ги шири крвните садови и ги намалува потребите на мускулите за кислород, открија научниците од Медицинскиот колеџ во Пенсилванија. Ја зголемува и издржливоста, посебно кај постарите индивидуи кои што поактивно живеат. Нитратите во цвеклото ги шират крвните садови и ја...

 • Вишната и нејзината лековита моќ

  Вишната (Prunus cerasus) има сладок-киселкав вкус и многу луѓе ја сметаат за неодоливо овошје. Покрај вишната што има одличен вкус исто така е и многу лековита. Ова го знаеле луѓето уште многу одамна па за прв пат започнале да ја одгледуваат во Турција и во Грција. Денес вишната најмногу се...

 • Грозјето e дар од Бога - чувар на телото

  На летото полека му се гледа крајот иако темперетурите надвор ни од далеку не изгледаат така. Сепак сме на крајот на месец август, сезона која е карактеристична по многу работи, како на пример по зреењето на грозјето. Грозјето многу луѓе го сметаат за светост, па затоа денес ќе му посветиме посебно...

 • Со јогурт до помала телесна тежина

  Многу истражувања досега докажале дека намалениот внес на калциум ве прави посклони кон дебелеење бидејќи масните клетки побрзо се формираат и стануваат поголеми. Затоа, советуваат научниците, јогуртот треба да биде редовен додаток во исхраната. Научниците велат дека возрасен човек кој внесува...

Pages

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER