vw_zdrava_ishrana_page | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ЗДРАВА ИСХРАНА

                           
                           
                           
                       
 • Дали помагаат природните афродизиjаци?

  Постојат малку докази кои ја поддржуваат ефективноста на повеќето супстанци кои се сметаат за природни афродизиjаци. Иако за некои одредени јадења и суплементи како чоколадото и зачинетата храна се тврди дека влијаат врз либидото, истражувањата покажале дека се неефективни во продуцирање на...

 • Измислено чоколадо кое не дебелее

  Чоколадо кое е исклучително добро и вкусно, а кое истовремено е и помалку штетно е новиот изум на научниците од универзитетот Ворвик, во Британија. Од сега па натаму љубителите на чоколадото ќе можат да уживаат во својот омилен вкус без преголема грижа за калориите, односно за вишокот на...

 • Со јогурт до помала телесна тежина

  Многу истражувања досега докажале дека намалениот внес на калциум ве прави посклони кон дебелеење бидејќи масните клетки побрзо се формираат и стануваат поголеми. Затоа, советуваат научниците, јогуртот треба да биде редовен додаток во исхраната. Научниците велат дека возрасен човек кој внесува...

 • Грозјето e дар од Бога - чувар на телото

  На летото полека му се гледа крајот иако темперетурите надвор ни од далеку не изгледаат така. Сепак сме на крајот на месец август, сезона која е карактеристична по многу работи, како на пример по зреењето на грозјето. Грозјето многу луѓе го сметаат за светост, па затоа денес ќе му посветиме посебно...

 • Вишната и нејзината лековита моќ

  Вишната (Prunus cerasus) има сладок-киселкав вкус и многу луѓе ја сметаат за неодоливо овошје. Покрај вишната што има одличен вкус исто така е и многу лековита. Ова го знаеле луѓето уште многу одамна па за прв пат започнале да ја одгледуваат во Турција и во Грција. Денес вишната најмногу се...

 • Десет продукти што можете да ги јадете секој ден

  Одредени „суперпродукти“ се повеќенаменски. Покрај тоа што на организмот му даваат нутритивни состојки, успешно се борат со болестите, обично без да ни додаваат вишок калории и згора на се имаат неодолив изглед и уште поубав вкус. Негативната страна кај овие производи е нивната егзотичност на...

 • Цвеклото ја зголемува издржливоста и ја зајакнува циркулацијата

  Сокот од цвекло ги шири крвните садови и ги намалува потребите на мускулите за кислород, открија научниците од Медицинскиот колеџ во Пенсилванија. Ја зголемува и издржливоста, посебно кај постарите индивидуи кои што поактивно живеат. Нитратите во цвеклото ги шират крвните садови и ја...

 • Со боранија против холестеролот

  Боранија или Phaseolus vulgaris е многу хранлив зеленчук кој може да се најде на трпезите на скоро сите народи во светот. Во светот постојат разни сорти на боранија, некои се високи сорти, некои ниски, но денеска се преферираат ниските бидејќи се полесни за одгледување и даваат побогат род....

 • Грашокот и неговите здравствени придобивки

  Грашокот или Pisum sativum е навистина здрав зеленчук. Како свеж можете да го најдете во летниот период, додека во зима можете да го најдете како конзервиран или замрзнат. Грашокот е исклучително здрав зеленчук. Потекнува од дивиот грашок кој со вкрстување на сорти е добиен навистина здрав и...

 • Здрав појадок – брзи домашни опции

  Ако го прескокнете појадокот, ќе испуштите значителни придобивки за вашето здравје. Прочитајте што е нутритивен и здрав појадок и кои категории производи можете да ги комбинирате. Можеби појадокот се наоѓа на последното место од Вашата листа за работи кои што треба да се завршат наутро, а може...

Pages

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER