vw_zdrava_ishrana_page | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ЗДРАВА ИСХРАНА

                           
                           
                           
                       
 • Млекото помага при болки во зглобовите – месото и морската храна не!

  Автор: Цветан Стојчевски Според најновите истражувања, доколку сакате да превенирате болки во зглобовите, треба да консумирате млеко и млечни производи, но не смеете да јадете многу месо или морска храна. Д-р. Хијон Чои, предводник на истражувањето во Општата болница во Масачусетс, вели дека...

 • Кофеин и алкохол – опасна комбинација

  Автор: Научен сор. Д-р. сци Нико Беќаровски Специјалист по Интерна медицина – клинички токсиколог Клиника за токсикологија Пијалоците кои содржат кофеин, како кафето, енергетските пијалоци и газираните кола пијалоци, не би требало да ги конзумираат преосетливи лица, трудници и деца....

 • Детоксикационен начин на исхрана

  Постои голем спектар на детоксикациони начини на исхрана кои ветуваат различни резултати, но повеќето од тие начини тврдат дека можат да го исчистат телото и да го детоксицираат од токсините и од непотребниот материјал. Покрај разликите, сите детоксикативни начини на исхрана бараат отстапување од...

 • Вистината за комбуха

  Некои ја нарекуваат чај од печурки, некои „еликсир на животот“, но како и да ја викате, комбухата е моментално меѓу најактуелните напитоци во медицината. Ферментираниот чај на светот му е одамна познат, но неговата популарност се зголемува во последниве години поради лековитите својства кои ги...

 • Редукција на Естрогените хормони кај мажите преку диета

  Естрогенот е хормон кој е често поврзан со жената, но вистината е дека е застапен и кај мажите и кај жените, односно и двата полови го продуцираат овој хормон. Сите луѓе мораат да имаат одредено ниво на естроген за да бидат здрави. Прекумерната продукција на естроген кај мажите може да има ефекти...

 • Витаминот Ц не штити од настинки

  Иако веќе со децении се вбројува меѓу главните борци против настинките и грипот, витаминот Ц игра скоро безначајна улога во јакнењето на им унитетот, покажуваат новите истражувања. Во истражувањето на меѓународната здравствена организација учествувале повеќе од 11.000 учесници. Дел од нив...

 • Карфиол – кралот на есенската трпеза

   Сите знаеме што е карфиол бидејќи кај нас се употребува често. Карфиолот е зелјесто растение кои луѓето најчесто го употребуваат во салати и од него приготвуваат зимници.Карфиолот е интересно растение бидејќи има голема хранлива, а мала калориска вредност. 100 грама карфиол содржи само 25...

 • Причини за ран пубертет

   Се повеќе и повеќе девојчиња влегуваат во пубертет пред да наполнат десет години. Сепак, причините за раниот пубертет сеуште не се во целост познати. Возраста на која што започнува пубертетот со текот на годините станува се помала и помала. Во 19-иот век, момчињата влегувале во пубертет...

Pages

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER