vw_zdrava_ishrana_page | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ЗДРАВА ИСХРАНА

                           
                           
                           
                       
 • Нутриенти за Вашите деца: Препораки за родителите

  Сакате ли Вашите деца да растат силни и здрави? Следните 5 супер-нутриенти ќе им го овозможат тоа. Суплементите не се препорачуваат за децата. Само добрата исхрана ќе помогне во борбата против најчестите заболувања и ќе развие силни и здрави тела. Секојденвно користете храна која што ги содржи...

 • Брусница – сојузник во борбата против болестите

  Брусницата е вкусно овошје со потекло од Америка, но и намирница која што е многу корисна за здравјето. Пради тоа што содржи голем број на корисни материи кои што го штитат организмот од разни болести, ова овошје се повеќе го окупира вниманието на стручњаците. Поточно, брусницата е со потекло...

 • Сусамот - природен извор на здравје

  Сусамот e старо растение кое веќе 5 000 години се одгледува и користи во исхраната. Порано се мислело дека нема некој посебен ефект, но денеска научниците се повеќе го потврдуваат спротивното. Сусамот е билка која расте во висина до 2 метри. Цветовите на сусамот можат да бидат различно обоени, а...

 • Сливата и нејзината улога во човековото здравје

  Сливата кај нас ја има во изобилие. Различни видови, со различни бои, големини, вкусови. Која и да ја одберете нема да згрешите бидејќи сливата се наоѓа на листата на најздрави и најбогати со антоксиданси овошја кои можат да се најдат на нашиве простори. Сливата се одгледува веќе 2 000 години и...

 • Кои се најздравите продукти на нашите простори?

  Обично сите знаат што е здраво а што не е здраво за јадење. Овошјето и зеленчукот се општо прифатени како намирници за здрав живот. Денес ние ќе издвоиме неколку продукти кои можат лесно да се набават на нашите простори, а кои се извонредно здрави. Малина Малината е овошје кое содржи големо...

 • Дали помагаат природните афродизиjаци?

  Постојат малку докази кои ја поддржуваат ефективноста на повеќето супстанци кои се сметаат за природни афродизиjаци. Иако за некои одредени јадења и суплементи како чоколадото и зачинетата храна се тврди дека влијаат врз либидото, истражувањата покажале дека се неефективни во продуцирање на...

 • Измислено чоколадо кое не дебелее

  Чоколадо кое е исклучително добро и вкусно, а кое истовремено е и помалку штетно е новиот изум на научниците од универзитетот Ворвик, во Британија. Од сега па натаму љубителите на чоколадото ќе можат да уживаат во својот омилен вкус без преголема грижа за калориите, односно за вишокот на...

 • Здрав појадок – брзи домашни опции

  Ако го прескокнете појадокот, ќе испуштите значителни придобивки за вашето здравје. Прочитајте што е нутритивен и здрав појадок и кои категории производи можете да ги комбинирате. Можеби појадокот се наоѓа на последното место од Вашата листа за работи кои што треба да се завршат наутро, а може...

 • Со јогурт до помала телесна тежина

  Многу истражувања досега докажале дека намалениот внес на калциум ве прави посклони кон дебелеење бидејќи масните клетки побрзо се формираат и стануваат поголеми. Затоа, советуваат научниците, јогуртот треба да биде редовен додаток во исхраната. Научниците велат дека возрасен човек кој внесува...

 • Грозјето e дар од Бога - чувар на телото

  На летото полека му се гледа крајот иако темперетурите надвор ни од далеку не изгледаат така. Сепак сме на крајот на месец август, сезона која е карактеристична по многу работи, како на пример по зреењето на грозјето. Грозјето многу луѓе го сметаат за светост, па затоа денес ќе му посветиме посебно...

Pages

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER