vw_zdrava_ishrana_page | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ЗДРАВА ИСХРАНА

                           
                           
                           
                       
 • Светото овошје манго и неговите здравствени придобивки

  Мангото е овошје кое многумина го сметаат за свето, токму поради тоа што будистите веруваат дека Буда доживеал просветлување седејќи точно под ова дрво.Мангото е тропско овошје познато како тропска праска, а неговиот вкус претставува еден вид на коктел од вкусови од портокал, праска и ананас....

 • Малината и нејзините здравствени придобивки

   Убава вкусна и здрава, тоа се само неколку зборови со кои можеме да ја опишеме малината. Неа ја има на нашите простори, а балканскиот регион е добро познат произведувач на малина. Од малината можеме да правиме разни сокови, компоти, слатки и сл, и таа е доказ дека и вкусните работи се здрави....

 • Зачини кои имаат лековита моќ

   Луѓето често ги употребуваат зачините за да и дадат посебен вкус на храната. Има многу различни видови на зачини, а вкусовите се индивидуални. Нешто за што денеска ќе дискутираме е нивната лековита моќ, односно кои зачини имаат својство да бидат благопријатни за организамот?Цимет Одличен...

 • Сусамот - природен извор на здравје

  Сусамот e старо растение кое веќе 5 000 години се одгледува и користи во исхраната. Порано се мислело дека нема некој посебен ефект, но денеска научниците се повеќе го потврдуваат спротивното. Сусамот е билка која расте во висина до 2 метри. Цветовите на сусамот можат да бидат различно обоени, а...

 • Со боранија против холестеролот

  Боранија или Phaseolus vulgaris е многу хранлив зеленчук кој може да се најде на трпезите на скоро сите народи во светот. Во светот постојат разни сорти на боранија, некои се високи сорти, некои ниски, но денеска се преферираат ниските бидејќи се полесни за одгледување и даваат побогат род....

 • Цвеклото ја зголемува издржливоста и ја зајакнува циркулацијата

  Сокот од цвекло ги шири крвните садови и ги намалува потребите на мускулите за кислород, открија научниците од Медицинскиот колеџ во Пенсилванија. Ја зголемува и издржливоста, посебно кај постарите индивидуи кои што поактивно живеат. Нитратите во цвеклото ги шират крвните садови и ја...

 • Десет продукти што можете да ги јадете секој ден

  Одредени „суперпродукти“ се повеќенаменски. Покрај тоа што на организмот му даваат нутритивни состојки, успешно се борат со болестите, обично без да ни додаваат вишок калории и згора на се имаат неодолив изглед и уште поубав вкус. Негативната страна кај овие производи е нивната егзотичност на...

 • Вишната и нејзината лековита моќ

  Вишната (Prunus cerasus) има сладок-киселкав вкус и многу луѓе ја сметаат за неодоливо овошје. Покрај вишната што има одличен вкус исто така е и многу лековита. Ова го знаеле луѓето уште многу одамна па за прв пат започнале да ја одгледуваат во Турција и во Грција. Денес вишната најмногу се...

 • Сливата и нејзината улога во човековото здравје

  Сливата кај нас ја има во изобилие. Различни видови, со различни бои, големини, вкусови. Која и да ја одберете нема да згрешите бидејќи сливата се наоѓа на листата на најздрави и најбогати со антоксиданси овошја кои можат да се најдат на нашиве простори. Сливата се одгледува веќе 2 000 години и...

 • Што можете да направите ако сте нетолерантни на лактоза?

  Ако сте нетолерантни на лактоза, тоа не значи дека во целост треба да го исклучите млекото од вашата исхрана, велат експертите. Академијата за исхрана и диета ги предложува следниве совети за оние луѓе кои што се нетолерантни на лактоза и кои што не сакаат да ја прекинат консумацијата на...

Pages

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER