vw_zdrava_ishrana_page | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ЗДРАВА ИСХРАНА

                           
                           
                           
                       
 • Внимавајте со храната за време на бременоста!

   Жените за време на бременоста имаат поголем ризик за појава на болести поврзани со храната со што може да му се наштети и на нероденото дете, велат од Академијата за исхрана во САД.  Академијата ги предложува следните препораки за бремените жени: - Често мијте ги рацете....

 • Храна која ќе ве штити од грип

   Доаѓа сезоната на грипот и луѓето се повеќе стравуваат дека можат да се разболат. Движењето, излегувањето на прошетки и активниот живот се важен дел од борбата против грипот, но покрај тоа ние ви претставуваме неколку намирници кои ако ги конзумирате редовно ќе ви помогнат да го “скокнете”...

 • Користењето на солта излезе од контрола

   Дневните потреби за сол во организамот изнесуваат околу пет грама. Сепак, солта е толку омилена кај производителите на храна, што 80 % од потребните дневни количини веќе ги внесувате преку готовата храна. Преку храната која ја приготвувате дома внесувате уште сол и кога конечно ќе седнете да...

 • Намирници кои не ја зголемуваат телесната тежина

   Поради лесното зголемување на телесната тежина, внимавате на секој залак што го ставате во уста? Потполно Ве разбираме и затоа Ве потсетуваме на неколку намирници кои можете да ги јадете колку што сакате без да се грижите за килограмите. Домашни кисели краставички Малите вкусни...

 • Дуња - кралица на есенските овошја

   Дуњата е овошје кое не случајно ја нарековме кралица на есенските овошја. Дуњите започнуваат да зреат од крајот на октомври, што значи веќе навлегуваме во сезоната кога ќе можеме да го пробаме нејзиниот вкус. Инаку таа потекнува од Азија, а старите народи ја нарекуваат симбол на плодноста,...

 • Mитови и вистини за диетите

   Мит: Задоцнетата вечера ја зголемува Вашата тежина Вистина: Да го разбиеме овој мит еднаш и засекогаш. Нема никаков доказ дека вечерата во доцните часови забрзано ја зголемува Вашата телесна тежина. Но тоа што го знаеме и научно што е докажано е дека внесувањето на голем број калории ја...

 • Сладоледот и хамбургерот го контролираат нашиот мозок!?

   Хамбургерот и сладоледот можат да ни го контролираат мозокот, тврдат Американските научници. Тие велат дека маснотиите кои доаѓаат од овие две намирници одат право во мозокот.Кога овие масти ќе дојдат до мозокот тие го “наведуваат” мозокот да прати сигнал до останатите телесни клетки да ги...

 • Храната како оружје против стресот

   Стресот е присутен кај секого од нас и само начинот на кој што се справуваме со него може да ја направи целосната разлика за успешен или неуспешен стрес менаџмент. За справување со стресот постојат многу стратегии и една од нив е контролирање на стресот преку храната која што ја внесуваме....

 • Намирници кои несмеете да ги чувате во ладилник

   Ладилникот е универзално место за чување на храната било да е таа готвена или спремна за готвење или пак е зимница. Со ставањето во ладилник ние сме безгрижни, односно знаеме дека неможе да се расипе подолг период. Сепак постојат одредени намирници кои не смееме да ги ставаме во ладилник од...

 • Kонсумирањето на чоколадо не е грeв

   Во врска со чоколадото имаме слушнато се и сешто, од тоа дека е најштетно до тоа дека е најкорисно. Умереното консумирање на чоколадо е здраво, а ние во денешната статија ќе резрешиме неколку митови кои кружат меѓу луѓето во врска со чоколадото, за кои можеби досега сте сметале и дека се...

Pages

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER