vw_zdrava_ishrana_page | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ЗДРАВА ИСХРАНА

                           
                           
                           
                       
 • Антиоксиданси

  Антиоксидансите се супстанции што се присутни во мали количини во однос на супстратот што е подложен на оксидација ( липиди, протеини, јаглени хидрати, ДНК), но значително ја инхибираат или потполно ја спречуваат нивната оксидација. Антиоксидансите делуваат на тој начин што го успоруваат...

 • Топ 6 алкални храни

   Типичната храна која што секојдневно ја консумираме содржи примарно обработени шеќери, вештачки засладувачи, рафинирани житни производи, месо и млечни производи произведени на конвенционален начин и скриени генетски модификувани организми (ГМО). Сето ова, комбинирано со другите фактори како...

 • Сокот од домат може да го превенира ракот на дојка

   Студијата спроведена на Универзитетот Рутгерс во Њу Џерси покажа дека доматите потенцијално можат да го превенираат ракот на дојка.  Во студијата биле опфатени 70 жени над 55 годишна возраст при што им биле мерени хормонските нивоа пред и по зголемувањето на внесот на домати во...

 • Ако сакате да забремените, избегнувајте го црвеното месо!

   Бремените жени и оние кои што се обидуваат да забременат се предупредени дека црвеното месо е потенцијално поврзано со поголема веројатност за добивање на гестационен дијабетес.  Не треба да се избегнува само црвеното месо, туку и обработеното месо, според Инситутот Робинсон од...

 • Најдобри и најлоши намирници против настинка

   Есента е годишно време во кое што се активира сезоната на вирусни инфекции, грип и настинки. Поради тоа, следуваат неколку совети за тоа што е најдобро да се јаде и пие додека сте болни, а што не се препорачува.  Сокови Не мислете дека со сокот од портокал со еден удар ќе...

 • Ореви, лешници и бадеми за подолг живот!

   Консумирањето на една рака јаткасти плодови во текот на денот помага во водењето поздрав живот а воедно и го продолжува се вели во новата студија. Истражувачите од институтот за канцер Dana-Farber од Бостон, САД, ги проучувале податоците од исхраната, животниот стил и здравјето на околу...

 • Консумирајте чај за здрава телесна тежина

   Консумирањето на чајот помага во намалувањето на телесната тежина и во одржувањето на здравиот индекс на телесна маса (BMI), се вели во една скорешна студија.  Консумирањето на чај вклучува намален ризик од срцеви заболувања, одредени типови на рак и дијабетес тип 2. ...

 • Здравствен совет - Јадете чисто месо

    Месото е одличен извор на протеини, но конзумирањето на месо кое што има сланина може да ги негира сите нутритивни ефекти. Поради, тоа многу е важно при одбирањето на месо да се одлучите за она кое што е чисто, без сланина односно маснотии.     Придобивките...

 • Со црн чај до помал ризик за дијабетес

   Луѓето кои што редовно консумираат црн чај имаат помал ризик за појава на дијабетес тип 2, се вели во една студија. Истражувачите од Велика Британија, Швајцарија и Франција ја анализирале потрошувачката на црн чај за 2009-та година од 50 земји и информациите ги поврзале со стапките на...

 • Здравје понудено од киселата зелка

   Зима без кисела зелка? Ова кај нас ретко кој може да си го замисли. Киселата зелка е редовно присутна на нашите трпези во зима и секогаш претставува дополнителна закуска која одлично оди со чашка ракија. Киселата зелка воопшто не заостанува зад другите здрави јадења.Киселата зелка е...

Pages

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER