vw_nevrologija | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

НЕВРОЛОГИЈА

                           
                           
                           
                       
 • Ботокс – одобрен лек против мигрена

   Ботокс – одобрен лек против мигрена? Да, тому така. Британската агенција за контрола на лекови и медицински материјали го одобри ботоксот како лек против мигрена. Право на овој лек ќе имаат луѓето кои најмалку 15 дена во месецот имаат мигренозни главоболки и најмалку 8 дена јавуваат...

 • Две моќни растенија за силен и моќен мозок

   Во природата постојат многу билки кои можат да ни помогнат за бистро и стабилно размислување. Денес ќе ви претставиме само две, доволно моќни да им конкурираат на сите останати, а еве за кои зборуваме. Гинсенг  Гинсенгот е древно растение кои во Азија се користи за многу цели,...

 • Вежбањето во староста ја спречува атрофијата на мозокот

   Според испитувањето кое било направено на луѓе постари од 70 години, а биле физички активни односно редовно вежбале, покажало дека вежбањето допринело за намалување на стапката на атрофија на мозокот. Научниците велат дека не станува збор за некое многу сериозно вежбање, туку доволно е...

 • Здравствен совет – како да ја спречите главоболката која се повторува

  Главоболките кои се повторуваат, понекогаш се нарекуваат и главоболки поради неконтролирана употреба на аналгетици или rebound главоболки. Тие се случуваат скоро секој ден и најчесто се предизвикани од неконтролирано земање на лекарства против главоболка. Докторите ги нудат следниве совети...

 • Витаминот Б ја подобрува меморијата кај старите луѓе

  Земањето на висока дневна доза на витамин Б, може да ја намали брзината на атрофијата на мозокот. Постарите луѓе кои имаат лесни проблеми со меморијата можат да имаат корист од високи дневни дози на витамин Б, за да ја успорат атрофијата на мозокот. Научниците од Универзитетот во Оксфорд...

 • Како ефективно и лесно да го превенирате мозочниот удар?

  Во прилог следат неколку совети за тоа како на лесен и ефективен начин да ја намалите можноста од мозочен удар. - Редовната проверка на крвниот притисок претставува единствен начин кој ќе посочи на тоа дали вашиот притисок е опасно висок. Експертите проценуваат дека околу 40 % од случаите...

 • Неколку совети како да се справите со мигрената

  Од мигреозни главоболки страдаат милиони луѓе низ целиот свет. Тие се екстремно силни и тешко се поднесуваат. Мигрената може да трае од еден час до 3-4 дена. За тоа време, болниот кој страда од мигрена буквално е неспособен да функционира. Иако до олеснување не може да се дојде веднаш и во...

 • Колку повеќе јазици знаете, толку сте побезбедни од Алцхајмеровата болест

  Низа истражувања се прават денеска кога станува збор за Алцхајмеровата болест. Алцхајмеровата болест претставува предизвик за сите научници за што побрзо да дојдат до ефикасно решение за оваа болест. Овде станува збор за уште едно интересно откритие на научниците. Група научници направиле...

 • Зошто сонуваме – Прв дел

  Автор: Научен сор. Д-р. сци Нико Беќаровски Специјалист по Интерна медицина – клинички токсиколог Клиника за токсикологија Мозокот во текот на спиењето, кога сите човечки осети скоро и да не испраќаат импулси, се репрограмира, односно се ослободува од сите застарени и непотребни информации...

 • 7 начини за подобрување на меморијата

  Загрижени сте за Вашата меморија? Не паничете. Неколку едноставни чекори кои што се движат од практикување на ментална активност до физичка активност во Вашиот секојдневен живот можат да ви помогнат да ја изострите меморијата. Не можете да ги најдете клучевите од автомобилот? Заборавате што...

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER