vw_ljubov_i_seks | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ЉУБОВ И СЕКС

                           
                           
                           
                       
 • Дали намалувањето на либидото кај мажите е нормално со стареењето?

  Природно е мажите со текот на годините да приметат намалување на либидото односно желбата за секс. Степенот на намалувањето варира индивидуално и повеќето од мажите имаат некое ниво на сексуална желба и во 60-ите и 70-ите години од својот живот. Но, понекогаш, намалувањето на желбата за...

 • Намирници кои го подобруваат квалитетот на спермата

  Неколку истражувања биле направени за да се утврди дали храната влијае на квалитетот на семената течност. Сите истражувања дале позитивен одговор. Генерално земено, лицата кои јаделе повеќе овошје и зеленчук имале многу подобар квалитет на спермата од оние кои конзумирале друг тип на храна. Ние...

 • Каде најчесто мажите грешат за време на сексот?

  Многу од мажите мислат дека не прават и неможат да направат грешка, но ниеден маж не е совршен љубовник. Погледнете каде мажите најчесто грешат за време на сексот: Неосетно стискање на градите Секако дека ги сакате женските гради и дека тие треба да бидат активен дел од сексуалната игра....

 • Симптоми на сексуално преносливи болести кои секој треба да ги знае

  Сексуално преносливите болести се се почести денеска. Се повеќе луѓе се заразуваат од сексуално преносливи болести преку најразлични облици на секс, орален, анален или вагинален. Постојат некои симптоми на сексуално преносливи болести кои јасно укажуваат за што се работи, па лесно можете да ги...

 • Семената течност е антидепресив

  Да, и ова е интересен факт кој научниците го докажаа. Семената течност има антидепресивни својства. Жените кои оставаат мажот да ејакулира внатре во вагината можат да ги почувствуваат антидепресивните својства на спермата, за разлика од жените кои го спречуваат ова. Секако дека ова носи ризици...

 • Лубрикантите и нивната безбедност

  Лубрикантите денес се доста препорачувани за добар и квалитетен сексуален однос. Лубрикантите ги препорачуваат и гинеколозите и генерално се оценуваат како безбедни. Сепак дали лубрикантите навистина се целосно безбедни? Одговорот секако е не. Лубрикантите се употребуваат во случаи на слаба...

 • Еректилната дисфункција и мигрената се поврзани!?

  Најновото истражување спороведено во Тајван дојде до заклучок дека мигрената и еректилната дисфункција се поврзани. Резултатите од истражувањето биле објавени во списанието “Cephalalgia”, а во истражувањето биле опфатени околу 23 000 мажи од кои 5 700 имале еректилна дисфункција. Според...

 • Луѓето во третата деценија од животот се нај-незаинтересирани за секс

  Истражувањата покажуваат дека најнезаинтересирани за секс се луѓето во третата деценија, а причини за тоа има многу... Работата и желбата за самодокажување Позната е поговорката дека луѓето во овој период сакаат да имаат се. Ова не отстапува од вистината па желбата за самодокажување,...

 • Со секој нов сексуален партнер – тест за хламидија

  Жените треба да имаат во предвид дека пожелно е да направат тест за хламидија секогаш кога имаат сексуален односи со нов партнер. Според најновите истражувања во British Medical Journal, скринингот се прави со цел да се спречи пелвична инфламаторна болест кај жените. Резултатите на...

 • Колку долго можат да живеат сперматозоидите по ејакулација?

  Животниот век на спермата по ејакулацијата зависи од многу фактори. Спермата која што е ејакулирана во вагината може да живее во цервикалниот мукус на жената или во горниот генитален тракт од три до пет денови. Оплодувањето е можно се додека постојат живи сперматозоиди. Спермата која што...

Pages

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER