vw_bolesti_m | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

БОЛЕСТИ - М

                           
                           
                           
                       
 • МОРБИЛИ (мали сипаници)

  Вирусот на морбили спаѓа во семејството Paramyxoviridae. Тоа се RNK вируси со големина од 150-200 nmво дијаметар. Геномот на морбилите се состои од едноланчан RNK и имаат двослојна липидна мембрана. Вирусот не е лесно прилагодлив, и темперетурата брзо го уништува, исто така и воздушното струење,...

 • Месечарење - сомнамбулизам

  Месечарењето, уште наречено и сомнамбулизам, се карактеризира со повторувачки епизоди на моторна активност за време на спиењето, како што се станување од кревет, истегнување, шетање наоколу и слично. Личноста, за време на овие активности е будна, бидејќи очите и се најчесто отворени, но таа се...

 • Манија

  Автор: Д-р Милан Чакаровски Раната фаза (хипоманија) обично започнува со зголемено чувство на задоволство, самодоверба, друштвеност, креативност и енергија. Во оваа фаза лицата се мошне продуктивни на работа, креативни, социјално привлечни и забавни за друштвото. Поради задоволството кое го пружа...

 • Метеоропатија

  Секогаш кога ќе се најдеме во непријатна ситуација кога треба да се започне разговор или ќе се исцрпат темите се зборува за времето. Меѓутоа, за времето се зборува и од аспект на здравјето и на влијанието на климатските фактори врз човечкото тело. Промената на климата има директно влијание...

 • Воспаление на срцевиот мускул - Миокардитис

  Автор: Д-р. Горан Николов Специјалист интернист - субспецијалист кардиолог Центар за внатрешни болести „СРЦЕ“ Миокардитисот претставува воспаление на миокардот т.е на срцевиот мускул, карактеризирано со жаришни или дифузни инфилтрати на воспалителни клетки во просторот помеѓу миокардните...

 • Синдром на Минхаузен - сериозно ментално пореметување

  Автор: Д-р Александар Ристески специјализант по Психијатрија Дефиниција Синдромот на Минхаузен претставува сериозно ментално пореметување кое што кај личноста што има многу голема и длабока потреба за внимание се преправа дека е болна или намерно се разболува или повредува. Луѓето кои...

 • Мали сипаници – Морбили

  Малите сипаници се акутно инфективно и многу заразно заболување од вирусно потекло кое се карактеризира со макулопапулозен осип (црвени меурчиња на кожата кои се полни со вода). Етиологија Предизвикувач на малите сипаници е вирус од групата на миксовируси со големина од околу 140 милимикрони...

 • Метаболен синдром

  Метаболниот синдром е група на повеќе здравствени состојби - зголемен крвен притисок, покачен инсулин, зголемено масно ткиво околу половината или абнормално ниво на холестерол – кои се јавуваат заедно, зголемувајќи го ризикот за срцева болест, мозочен удар и дијабетес. Симптоми За да се...

 • Миоглобинурија – Дефиниција, етиологија и клиничко значење

  Автор: Владимир Стојчевски Миоглобинуријата претставува состојба на организмот при која има присутство на миоглобин во урината. Тоа е доказ за тешка мускулна дегенерација, иако не сите такви дегенерации резултираат со миоглобинурија; се зависи од содржината на пигментот во мускулот и бубрежната...

 • Мускулни дистрофии

  Автор: Д-р Милан Чакаровски Мускулните дистрофии се примарни, наследни заболувања на мускулите од дегенеративна природа. Најчесто започнуваат во младата животна возраст и се развиваат со текот на годините за после пократко или подолго време да го доведат болниот во сериозно хендикепирана...

Pages

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER