vw_alternativna_medicina | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

АЛТЕРНАТИВНА МЕДИЦИНА

                           
                           
                           
                       
 • Ефикасна супа против дијареа

  Дијареата се јавува како последица на пореметување на цревната перисталтика. Може да биде предизвикана од многу причинители, a најчесто кај здравите луѓе, дијареата се јавува како последица од погрешната исхрана. Исто така може да се јави и како последица на стомачен вирус или како симптом на други...

 • Природен начин на лекување на опстипација и тврда столица

  Несомнено е дека повеќе од половина од луѓето имаат проблеми со тврда столица, а доста често се јавува и опстипација или народно познато како запек. Причините поради кои се јавува овој проблем најчесто е брзата храна и недоволното количество на течна, односно чорбеста храна. Ние денеска ви нудиме...

 • Природен гел против брчки и подочници

  Брчките околу очите и подочниците се чест проблем во поодминати години. Жените користат разни лосиони за затегнување на кожата, која поради староста ја изгубила еластичноста. Неможеме да кажеме дека лосионите немаат ефект, но денеска ќе ви презентираме потполно природен домашен рецепт кој според...

 • Чај од ким и ливадски мед - извонредна комбинација за подобро здравје

  На семето од ким традиционално му се доделуваат лековити својства. Уште од дамнешни времиња чајот од ким се користел како средство за подобрување на варењето. Исто така чајот има и антибактериско дејство. И ден денеска луѓето го користат од иста причина, а неговата горчлива арома во комбинација со...

 • Природни комбинации за борба против стресот

  Стресот е причина број еден за појава на многу болести. Многупати сме пишувале за стресот и за начините како да пробаме да се ослободиме од него, но овој пат ќе ви дадеме неколку рецепти креирани од професорот Хадемар Банкхофер, а кои се особено ефикасни за брзо ослободување од стресот...

 • Здравствени придобивки од белиот бор

  Белиот бор може да се најде насекаде, во високите и ниските региони, застапен е и во нашата држава, а според биолозите нуди голем број здравствени придобивки. Интересно е тоа што како лек се употребуваат младите иглички од борот. Треба да се употребуваат само најмладите иглички, а се препорачува да...

 • Бабини рецепти кои се навистина ефикасни

  Многупати сме пишувале за разни рецепти, a народот уште од одамна користел свои рецепти за да проба да се справи со одредени здравствени проблеми кои се јавувале. За голем дел од тие рецепти медицината не се согласува и ги прогласува како неефикасни, некои се дури опасни и штетни, но има и такви “...

 • Босилек – кралска билка полна со здравје

  Босилекот е познат низ целиот свет, a неговите сјајно зелени, миризливи и нежни листови го прават извонредно растениe кое ни стои на располагање за многу разни примени и секогаш е во служба на здравјето... Се користи во католичката и православната црква, го има во секој дом, во Италија го...

 • Смоква – омиленото овошје на мозокот

  Смоквата е овошје кое содржи и до 80% вода, а исто така содржи и најмногу шеќери во себе што го прави овошје кое обезбедува многу енергија која ја потикнува работата на мозокот, концентрацијата и помнењето. Па со оглед на тоа, можеме слободно да заклучиме дека смоквата е омилено овошје на мозокот...

 • Природни антибиотици во служба на нашето здравје

  Доколку правилно се исхрануваме и секојдневно земаме разновидни здрави продукти, можеме да го одржиме телото совршено здраво. Некои продукти од природната медицина се толку ефикасни што биолозите ги нарекуваат природни антибиотици. Еве некои од нив, со чија употреба ќе допринесете значително за...

Pages

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER