vw_alternativna_medicina | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

АЛТЕРНАТИВНА МЕДИЦИНА

                           
                           
                           
                       
 • Мајчината душица ефикасна против акните

  Ова се добри вести за сите оние кои имаат долгогодишни проблеми со акните и нечистото лице. Нема потреба да трошите пари на скапи козметички средства кога се работи за овој проблем, туку доволно е да посветите внимание на тинктурите изработени од мајчина душица или мајчина душица во комбинација со...

 • Терапевтските моќи на цвеќето – флоротерапија

  Флоротерапијата е една од најновите и доста популарните гранки на алтернативната медицина. Флоротерапевтите тврдат дека лекувањето со цвеќе е интересна и многу пријатна терапевтска метода. Цвеќето ни ги потенцира емоциите, не опушта, не ослободува од стресот и не прави релаксирани и смирени. Ова...

 • Сибирска боровиница или аронија – зрно полно со здравје

  Сибирска боровиница или народски познато како аронија, е растение кое едноставно претставува антиоксидантна бомба за организамот. Аронијата е интересно растение бидејќи него не го напаѓаат штетници, па затоа и нема потреба да се заштитува со штетни пестициди, што само ја потврдува неговата...

 • Перуника – повеќе од само обично и убавo цвеќе

  Сите знаеме дека цветот Перуника дава убави виолетови светови, има високо стебло и изгледа многу убаво. Освен овој тип на перуника за која ние знаеме, има и водена перуника која цвета жолто, расте во бари, езера или мочуришта, а исто така дава големи и убави цветови. Денеска немаме за цел да...

 • Валеријана – лековито растение со силно дејство

  Валеријаната е растение кое им било познато уште на древните народи. Го употребувале и Римјаните и старите Грци, и се смета дека во 18 и 19 век било едно од најупотребуваните растенија за лекување на многу здравствени состојби. Валеријаната е повеќегодишно растение кое има разгранети корени и...

 • Природни антибиотици во служба на нашето здравје

  Доколку правилно се исхрануваме и секојдневно земаме разновидни здрави продукти, можеме да го одржиме телото совршено здраво. Некои продукти од природната медицина се толку ефикасни што биолозите ги нарекуваат природни антибиотици. Еве некои од нив, со чија употреба ќе допринесете значително за...

 • Смоква – омиленото овошје на мозокот

  Смоквата е овошје кое содржи и до 80% вода, а исто така содржи и најмногу шеќери во себе што го прави овошје кое обезбедува многу енергија која ја потикнува работата на мозокот, концентрацијата и помнењето. Па со оглед на тоа, можеме слободно да заклучиме дека смоквата е омилено овошје на мозокот...

 • Босилек – кралска билка полна со здравје

  Босилекот е познат низ целиот свет, a неговите сјајно зелени, миризливи и нежни листови го прават извонредно растениe кое ни стои на располагање за многу разни примени и секогаш е во служба на здравјето... Се користи во католичката и православната црква, го има во секој дом, во Италија го...

 • Бабини рецепти кои се навистина ефикасни

  Многупати сме пишувале за разни рецепти, a народот уште од одамна користел свои рецепти за да проба да се справи со одредени здравствени проблеми кои се јавувале. За голем дел од тие рецепти медицината не се согласува и ги прогласува како неефикасни, некои се дури опасни и штетни, но има и такви “...

 • Здравствени придобивки од белиот бор

  Белиот бор може да се најде насекаде, во високите и ниските региони, застапен е и во нашата држава, а според биолозите нуди голем број здравствени придобивки. Интересно е тоа што како лек се употребуваат младите иглички од борот. Треба да се употребуваат само најмладите иглички, а се препорачува да...

Pages

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER