vw_alternativna_medicina | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

АЛТЕРНАТИВНА МЕДИЦИНА

                           
                           
                           
                       
 • Неколку совети од народната медицина за најчестите здравствени проблеми

  Народната, односно алтернативната медицина никогаш не треба да ја потценуваме. Ако ви е доста од секојдневното пиење таблети за секаква ситница, тогаш навистина треба понекогаш да погледнете и кон народната медицина. Народната медицина користете ја само кога имате проблем кој неможе да биде живото-...

 • Напиток за прочистување на крвните садови

  Знаете дека сите лекови кои ги пиете имаат позитивен ефект на проблемот со кој се среќавате, но имаат и многу негативни секундарни ефекти врз човековиот организам. Затоа, ние повторно би ја отвориле рубриката за Алтернативна медицина или како што би сакале повеќе да кажеме алтернативно-превентивна...

 • Заштитете го Вашето тело од инсектите на природен начин

  Убавото и топло време веќе започна и во нашиот регион. Топлото време мами се почесто да излегуваме во природа, да кампуваме и да се радуваме на убавините на природата. Со ова потенцијално се вмешуваме во царството на инсектите, кои ги има многу, а некои од нив можат навистина да ни го загорчат...

 • Магнолија – украсна билка која се бори против стресот и ја лекува несоницата

  Магнолијата е украсна билка која го намалува стресот и ја лекува несоницата – тврдат многу познавачи на алтернативната медицина. Од кората на магнолија се прават многу екстракти кои лекуваат анксиозност, депресија, несоница и многу други слични состојби. Родот магнолија брои повеќе од 80...

 • Алтернативни лекови кои можете сами да си ги препишете

  Во денешната статија ќе ви предложиме неколку алтернативни лекови кои без проблем можете да си ги користите на своја рака без да водите грижа за несаканите појави, бидејќи лековите се природни, а вие успешно со нив можете да лекувате многу состојби. Дали имате проблеми со сува кожа? – земете...

 • Мајчината душица ефикасна против акните

  Ова се добри вести за сите оние кои имаат долгогодишни проблеми со акните и нечистото лице. Нема потреба да трошите пари на скапи козметички средства кога се работи за овој проблем, туку доволно е да посветите внимание на тинктурите изработени од мајчина душица или мајчина душица во комбинација со...

 • Терапевтските моќи на цвеќето – флоротерапија

  Флоротерапијата е една од најновите и доста популарните гранки на алтернативната медицина. Флоротерапевтите тврдат дека лекувањето со цвеќе е интересна и многу пријатна терапевтска метода. Цвеќето ни ги потенцира емоциите, не опушта, не ослободува од стресот и не прави релаксирани и смирени. Ова...

 • Сибирска боровиница или аронија – зрно полно со здравје

  Сибирска боровиница или народски познато како аронија, е растение кое едноставно претставува антиоксидантна бомба за организамот. Аронијата е интересно растение бидејќи него не го напаѓаат штетници, па затоа и нема потреба да се заштитува со штетни пестициди, што само ја потврдува неговата...

 • Перуника – повеќе од само обично и убавo цвеќе

  Сите знаеме дека цветот Перуника дава убави виолетови светови, има високо стебло и изгледа многу убаво. Освен овој тип на перуника за која ние знаеме, има и водена перуника која цвета жолто, расте во бари, езера или мочуришта, а исто така дава големи и убави цветови. Денеска немаме за цел да...

 • Валеријана – лековито растение со силно дејство

  Валеријаната е растение кое им било познато уште на древните народи. Го употребувале и Римјаните и старите Грци, и се смета дека во 18 и 19 век било едно од најупотребуваните растенија за лекување на многу здравствени состојби. Валеријаната е повеќегодишно растение кое има разгранети корени и...

Pages

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER