vw_alternativna_medicina | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

АЛТЕРНАТИВНА МЕДИЦИНА

                           
                           
                           
                       
 • Бабини рецепти кои се навистина ефикасни

  Многупати сме пишувале за разни рецепти, a народот уште од одамна користел свои рецепти за да проба да се справи со одредени здравствени проблеми кои се јавувале. За голем дел од тие рецепти медицината не се согласува и ги прогласува како неефикасни, некои се дури опасни и штетни, но има и такви “...

 • Терапевтските моќи на цвеќето – флоротерапија

  Флоротерапијата е една од најновите и доста популарните гранки на алтернативната медицина. Флоротерапевтите тврдат дека лекувањето со цвеќе е интересна и многу пријатна терапевтска метода. Цвеќето ни ги потенцира емоциите, не опушта, не ослободува од стресот и не прави релаксирани и смирени. Ова...

 • Мајчината душица ефикасна против акните

  Ова се добри вести за сите оние кои имаат долгогодишни проблеми со акните и нечистото лице. Нема потреба да трошите пари на скапи козметички средства кога се работи за овој проблем, туку доволно е да посветите внимание на тинктурите изработени од мајчина душица или мајчина душица во комбинација со...

 • Алтернативни лекови кои можете сами да си ги препишете

  Во денешната статија ќе ви предложиме неколку алтернативни лекови кои без проблем можете да си ги користите на своја рака без да водите грижа за несаканите појави, бидејќи лековите се природни, а вие успешно со нив можете да лекувате многу состојби. Дали имате проблеми со сува кожа? – земете...

 • Магнолија – украсна билка која се бори против стресот и ја лекува несоницата

  Магнолијата е украсна билка која го намалува стресот и ја лекува несоницата – тврдат многу познавачи на алтернативната медицина. Од кората на магнолија се прават многу екстракти кои лекуваат анксиозност, депресија, несоница и многу други слични состојби. Родот магнолија брои повеќе од 80...

 • Заштитете го Вашето тело од инсектите на природен начин

  Убавото и топло време веќе започна и во нашиот регион. Топлото време мами се почесто да излегуваме во природа, да кампуваме и да се радуваме на убавините на природата. Со ова потенцијално се вмешуваме во царството на инсектите, кои ги има многу, а некои од нив можат навистина да ни го загорчат...

 • Напиток за прочистување на крвните садови

  Знаете дека сите лекови кои ги пиете имаат позитивен ефект на проблемот со кој се среќавате, но имаат и многу негативни секундарни ефекти врз човековиот организам. Затоа, ние повторно би ја отвориле рубриката за Алтернативна медицина или како што би сакале повеќе да кажеме алтернативно-превентивна...

 • Неколку совети од народната медицина за најчестите здравствени проблеми

  Народната, односно алтернативната медицина никогаш не треба да ја потценуваме. Ако ви е доста од секојдневното пиење таблети за секаква ситница, тогаш навистина треба понекогаш да погледнете и кон народната медицина. Народната медицина користете ја само кога имате проблем кој неможе да биде живото-...

 • Акупунктурата го лаже мозокот!

  Акупунктурата влијае на областите на мозокот кои се одговорни за перцепцијата на болка, се вели во новата прелиминарна студија извршена во Универзитетската болница во Есен, Германија. Истражувачите користеле скенови на функционална магнетна резонанца со помош на кои се “фаќале“ мозочните...

 • Чај од ким и ливадски мед - извонредна комбинација за подобро здравје

  На семето од ким традиционално му се доделуваат лековити својства. Уште од дамнешни времиња чајот од ким се користел како средство за подобрување на варењето. Исто така чајот има и антибактериско дејство. И ден денеска луѓето го користат од иста причина, а неговата горчлива арома во комбинација со...

Pages

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER