vw_alternativna_medicina | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

АЛТЕРНАТИВНА МЕДИЦИНА

                           
                           
                           
                       
 • Лекување според хороскопските знаци

   Астрологијата отсекогаш била поврзана со здравјето. Луѓето без разлика дали веруваат или не во астрололозите и астролошките предвидувања и совети, скоро секогаш сакаат да прочитаат нешто за својот хороскопски знак, каква љубов и какво здравје ги очекува. Ние денеска се решивме да ги споиме...

 • Зошто не треба да се откажувате од кафето

  Кафето е добро за срцето и мозокот  Луѓето кои пијат 1 до 3 кафиња дневно, имаат помали шанси да добијат мозочен удар споредено со оние кои не пијат кафе. Се смета дека кафето е побогат извор на антиоксиданти отколку боровинките, чија антиоксидантна моќ е далеку позната. Антиоксидантите...

 • Со алтернативна медицина против хемороиди

   Хемороидите за жал се многу распространета состојба меѓу луѓето. Но, уште повеќе  е проблем што истите се табу тема. Луѓето се срамат отворено да признаат за проблемот и да пробаат да побараат ефикасно решение, односно отворено да разговараат со нивниот лекар или со специјалист. ...

 • Со рузмарин против Aлцхајмер и лоша меморија

   Италијанските научници неодамна дојдоа до интересни резултати во врска со рузмаринот. Тој делува одлично кај луѓето со Aлцхајмерова болест и влијае врз подобрување на меморијата. Рузмаринот е билка која има долга традиција на користење и ова ги навело италијанските научници подлабоко да...

 • Магнолија – украсна билка која се бори против стресот и ја лекува несоницата

  Магнолијата е украсна билка која го намалува стресот и ја лекува несоницата – тврдат многу познавачи на алтернативната медицина. Од кората на магнолија се прават многу екстракти кои лекуваат анксиозност, депресија, несоница и многу други слични состојби. Родот магнолија брои повеќе од 80...

 • Заштитете го Вашето тело од инсектите на природен начин

  Убавото и топло време веќе започна и во нашиот регион. Топлото време мами се почесто да излегуваме во природа, да кампуваме и да се радуваме на убавините на природата. Со ова потенцијално се вмешуваме во царството на инсектите, кои ги има многу, а некои од нив можат навистина да ни го загорчат...

 • Напиток за прочистување на крвните садови

  Знаете дека сите лекови кои ги пиете имаат позитивен ефект на проблемот со кој се среќавате, но имаат и многу негативни секундарни ефекти врз човековиот организам. Затоа, ние повторно би ја отвориле рубриката за Алтернативна медицина или како што би сакале повеќе да кажеме алтернативно-превентивна...

 • Неколку совети од народната медицина за најчестите здравствени проблеми

  Народната, односно алтернативната медицина никогаш не треба да ја потценуваме. Ако ви е доста од секојдневното пиење таблети за секаква ситница, тогаш навистина треба понекогаш да погледнете и кон народната медицина. Народната медицина користете ја само кога имате проблем кој неможе да биде живото-...

 • Акупунктурата го лаже мозокот!

  Акупунктурата влијае на областите на мозокот кои се одговорни за перцепцијата на болка, се вели во новата прелиминарна студија извршена во Универзитетската болница во Есен, Германија. Истражувачите користеле скенови на функционална магнетна резонанца со помош на кои се “фаќале“ мозочните...

 • Терапевтските моќи на цвеќето – флоротерапија

  Флоротерапијата е една од најновите и доста популарните гранки на алтернативната медицина. Флоротерапевтите тврдат дека лекувањето со цвеќе е интересна и многу пријатна терапевтска метода. Цвеќето ни ги потенцира емоциите, не опушта, не ослободува од стресот и не прави релаксирани и смирени. Ова...

Pages

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER